AD5726YRSZ-1500RL7
Stock Availability: 552
Product image for reference only. For precise specifications, refer to datasheet.
Manufacturer: Analog Devices, Inc. (ADI)
Mfg #: AD5726YRSZ-1500RL7
Richardson RFPD #: AD5726YRSZ-1500RL7
Description: Converter - DAC
Min/Mult: 500/500
Datasheet AD5726YRSZ-1500RL7 Data Sheet
EDA/CAD Models
The AD5725 is a quad, 12-bit, parallel input, voltage output digital-to-analog converter that offers guaranteed monotonicity, integral nonlinearity (INL) of ±0.5 LSB maximum and 10 µs maximum settling time. Output voltage swing is set by two reference inputs, VREFP and VREFN. By setting the VREFN input to 0 V and the VREFP to a positive voltage, the DAC provides a unipolar positive output range. A similar configuration with VREFP at 0 V and VREFN at a negative voltage provides a unipolar negative output range. Bipolar outputs are configured by connecting both VREFP and VREFN to nonzero voltages. This method of setting output voltage ranges has advantages over the bipolar offsetting methods because it is not dependent on internal and external resistors with different temperature coefficients. Digital controls allow the user to load or read back data from any DAC, load any DAC, and transfer data to all DACs at one time. The AD5725 is available in a 28-lead SSOP package. It can be operated from a wide variety of supply and reference voltages, with supplies ranging from single +5 V to ±15 V, and references from +2.5 V to ±10 V. Power dissipation is less than 270 mW with ±15 V supplies and only 40 mW with a +5 V supply. Operation is specified over the temperature range of -40°C to +85°C.